AEW Dynamite 2020
Event Type TV Show (Main)
Day of Broadcast Wednesday Night
Network TNT
Running Time 2 hours
Theme Song "Dynamite" by No One Hero

RESULTS

AEW Dynamite #13: January 1, 2020 - Homecoming

  • Cody defeats Darby Allin
  • AEW Women's World Championship Fatal 4-Way Match: Riho (c) defeats Nyla Rose, Dr. Britt Baker D.M.D. and Hikaru Shida to retain the title
  • Jon Moxley defeats Trent
  • Sammy Guevara defeats Dustin Rhodes
  • The Elite (Kenny Omega & The Young Bucks (Matt & Nick Jackson)) defeat PAC & Lucha Bros (Pentagón Jr. & Rey Fénix)

AEW Dynamite #14: January 8, 2020 - Anniversary

  • The Elite (Kenny Omega & Adam Page) defeat Private Party (Isiah Kassidy & Marq Quen)
  • AEW Women's World Championship: Riho (c) defeats Kris Statlander to retain the title
  • Sammy Guevara defeats Christopher Daniels
  • The Brotherhood (Cody & Dustin Rhodes) defeat Lucha Bros (Pentagón Jr. & Rey Fénix)
  • Jurassic Express (Luchasaurus, Jungle Boy & Marko Stunt) defeat Best Friends (Chuck Taylor & Trent) & Orange Cassidy

AEW Dynamite #15: January 15, 2020 - Bash at the Beach

  • #1 Contenders (AEW World Tag Team Championship) Fatal 4-Way Match: The Elite (Kenny Omega & Adam Page) defeat The Young Bucks (Matt & Nick Jackson), Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz) and Best Friends (Chuck Taylor & Trent)
  • Kris Statlander & Hikaru Shida defeat The Nightmare Collective (Brandi Rhodes & Mel)
  • Jon Moxley defeats Sammy Guevara
  • MJF, The Butcher & The Blade defeat Diamond Dallas Page, Dustin Rhodes & QT Marshall
  • PAC defeats Darby Allin

AEW Dynamite #16: January 22, 2020

  • AEW World Tag Team Championship: The Elite (Kenny Omega & Adam Page) defeat S.C.U. (Frankie Kazarian & Scorpio Sky) (c) to win the titles
  • Dr. Britt Baker D.M.D. defeats Priscilla Kelly
  • The Inner Circle (Chris Jericho & Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz)) defeat The Jurassic Express (Luchasaurus, Jungle Boy & Marko Stunt)
  • MJF defeats Joey Janela
  • #1 Contenders (AEW World Championship): Jon Moxley defeats PAC

AEW Dynamite #17: January 29, 2020

  • The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) defeat The Butcher & The Blade
  • Nyla Rose defeats Big Swole
  • Cody defeats Kip Sabian
  • S.C.U. (Frankie Kazarian & Scorpio Sky) defeat TheHybrid2 (Jack Evans & Angélico)
  • The Inner Circle (Chris Jericho & Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz)) defeat Darby Allin & Private Party (Isiah Kassidy & Marq Quen)

AEW Dynamite #18: February 5, 2020

  • Jon Moxley defeats Ortiz
  • S.C.U. (Frankie Kazarian & Scorpio Sky) defeat Best Friends (Chuck Taylor & Trent)
  • Yuka Sakazaki defeats Dr. Britt Baker D.M.D.
  • Lucha Bros (Pentagón Jr. & Rey Fénix), The Butcher & The Blade defeat The Elite (Kenny Omega, Adam Page & The Young Bucks (Matt & Nick Jackson))
  • Kip Sabian defeats Joey Janela

AEW Dynamite #19: February 12, 2020

  • AEW World Tag Team Championship: The Elite (Kenny Omega & Adam Page) (c) defeat S.C.U. (Frankie Kazarian & Scorpio Sky) to retain the titles
  • Dustin Rhodes defeats Sammy Guevara
  • AEW Women's World Championship: Nyla Rose defeats Riho (c) to win the title
  • MJF defeats Jungle Boy
  • Jon Moxley defeats Santana

AEW Dynamite #20: February 19, 2020

  • #1 Contenders (AEW World Tag Team Championship) 7-Way Battle Royal: Winners The Young Bucks (Matt & Nick Jackson). Participants: The Young Bucks (Matt & Nick Jackson), Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz), Best Friends (Chuck Taylor & Trent), The Butcher & The Blade, The Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy), TheHybrid2 (Jack Evans & Angélico), Private Party (Isiah Kassidy & Marq Quen)
  • Kris Statlander defeats Shanna
  • Jon Moxley defeats Jeff Cobb
  • AEW World Tag Team Championship: The Elite (Kenny Omega & Adam Page) (c) defeat Lucha Bros (Pentagón Jr. & Rey Fénix) to retain the titles
  • Steel Cage Match: Cody defeats Wardlow

AEW Dynamite #21: February 26, 2020

  • 30-Minute Iron Man Match: Kenny Omega defeats PAC [2-1]
  • The Jurassic Express (Luchasaurus, Jungle Boy & Marko Stunt) defeat The Inner Circle (Sammy Guevara & Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz))
  • Best Friends (Chuck Taylor & Trent) defeat The Butcher & The Blade
  • Fatal 4-Way Match: Hikaru Shida defeats Big Swole, Shanna and Yuka Sakazaki

AEW Dynamite #22: March 4, 2020

  • S.C.U. (Christopher Daniels, Frankie Kazarian & Scorpio Sky) & Colt Cabana defeat The Dark Order (Evil Uno, Stu Grayson, Alex Reynolds & John Silver)
  • Big Swole defeats Leva Bates
  • PAC defeats Chuck Taylor
  • Jack Hager defeats QT Marshall
  • 2-on-1 Handicap Match: Le Sex Gods (Chris Jericho & Sammy Guevara) defeat Darby Allin

AEW Dynamite #23: March 11, 2020

  • Cody defeats Ortiz
  • Nyla Rose & Bea Priestley defeat Kris Statlander & Hikaru Shida
  • MJF, The Butcher & The Blade defeat Jurassic Express (Luchasaurus, Jungle Boy & Marko Stunt)
  • Death Triangle (PAC & Lucha Bros (Pentagón Jr. & Rey Fénix)) defeat Joey Janela & Private Party (Isiah Kassidy & Marq Quen)
  • Adam Page & Dustin Rhodes defeat Le Sex Gods (Chris Jericho & Sammy Guevara)

AEW Dynamite #24: March 18, 2020

  • Lucha Bros (Pentagón Jr. & Rey Fénix) defeat Best Friends (Chuck Taylor & Trent)
  • Fatal 4-Way Match: Hikaru Shida defeats Riho, Kris Statlander and Penelope Ford
  • The Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy) defeat The Butcher & The Blade
  • The Inner Circle (Jake Hager & Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz)) defeat The Elite (Cody, Adam Page & Matt Jackson)

AEW Dynamite #25: March 25, 2020

  • Cody defeats Jimmy Havoc
  • Darby Allin defeats Kip Sabian
  • Jake Hager defeats Chico Adams
  • Mr. Brodie Lee defeats QT Marshall
  • AAA Mega Championship: Kenny Omega (c) defeats Sammy Guevara to retain the title

AEW Dynamite #26: April 1, 2020

  • Kenny Omega defeats Trent
  • Hikaru Shida defeats Anna Jayy
  • Lance Archer defeats Marko Stunt
  • The Natural Nightmares (Dustin Rhodes & QT Marshall) defeat The Dark Order (#8 & #9)
  • Sammy Guevara & Shawn Spears defeat Cody & Darby Allin

AEW Dynamite #27: April 8, 2020

  • Lance Archer defeats Allen Angels
  • Hikaru Shida defeats Dr. Britt Baker D.M.D.
  • Best Friends (Chuck Taylor & Trent) defeat Kenny Omega & Michael Nakazawa
  • Mr. Brodie Lee defeats Lee Johnson
  • AEW TNT Championship Tournament - Quarterfinal: Cody defeats Shawn Spears

AEW Dynamite #28: April 15, 2020

  • AEW TNT Championship Tournament - Quarterfinal: Lance Archer defeats Colt Cabana
  • Dr. Britt Baker D.M.D. defeats Cassandra Golden
  • Sammy Guevara defeats Suge D
  • Kip Sabian defeats Chuck Taylor
  • Shawn Spears defeats Justin Law
  • AEW World Championship No Holds Barred Match: Jon Moxley (c) defeats Jake Hager to retain the title

AEW Dynamite #29: April 22, 2020

  • AEW TNT Championship Tournament - Quarterfinal: Darby Allin defeats Sammy Guevara
  • Kenny Omega defeats Alan Angels
  • Orange Cassidy defeats Jimmy Havoc
  • Wardlow defeats Lee Johnson
  • Mr. Brodie Lee defeats Justin Law
  • "If Dustin loses he retires" AEW TNT Championship Tournament - Quarterfinal: Dustin Rhodes defeats Kip Sabian

AEW Dynamite #30: April 29, 2020

  • AEW TNT Championship Tournament - Semifinal: Cody defeats Darby Allin
  • Wardlow defeats Musa
  • No DQ & No Count-out Match: Best Friends (Chuck Taylor & Trent) defeat Jimmy Havoc & Kip Sabian
  • Shawn Spears defeats Baron Black
  • Mr. Brodie Lee defeats Marko Stunt
  • AEW TNT Championship Tournament - Semifinal: Lanche Archer defeats Dustin Rhodes

AEW Dynamite #31: May 6, 2020

  • Cody defeats Joey Janela
  • Nyla Rose defeats Kenzie Paige
  • Jon Moxley defeats Frankie Kazarian
  • Lanche Archer defeats QT Marshall
  • Street Fight: Le Sex Gods (Chris Jericho & Sammy Guevara) defeat Kenny Omega & Matt Hardy

AEW Dynamite #32: May 13, 2020

  • Best Friends (Chuck Taylor & Trent) defeat Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy)
  • Fatal 4-Way Match: Hikaru Shida defeats Penelope Ford, Kris Statlander and Dr. Britt Baker D.M.D.
  • Kenny Omega & Matt Hardy defeat Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz)
  • MJF defeats Lee Johnson
  • Chris Jericho defeats Pineapple Pete
  • Mr. Brodie Lee defeats Christopher Daniels

AEW Dynamite #33: May 20, 2020

  • Jon Moxley defeats Pres10 Vance
  • MJF defeats Marko Stunt
  • Rey Fénix defeats Orange Cassidy
  • Nyla Rose & Dr. Britt Baker D.M.D. defeat Hikaru Shida & Kris Statlander
  • Matt Hardy defeats Sammy Guevara

AEW Dynamite #34: May 27, 2020

  • Matt Hardy & The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) defeat Joey Janela & Private Party (Isiah Kassidy & Marq Quen)
  • Brian Cage defeats Lee Johnson
  • Hikaru Shida defeats Christi Jaynes
  • #1 Contenders (AEW World Tag Team Championship): Jimmy Havoc & Kip Sabian defeat SoCal Uncensored (Frankie Kazarian & Scorpio Sky)
  • #1 Contender (AEW TNT Championship) 13-Man Dynamite Battle Royal: Winner Jungle Boy. Participants: Jungle Boy, MJF, Christopher Daniels, Orange Cassidy, Luchasaurus, Colt Cabana, Billy Gunn, Wardlow, Peter Avalon, Brandon Cutler, Luther, Marko Stunt, Sonny Kiss

AEW Dynamite #35: June 3, 2020

  • AEW World Tag Team Championship: The Elite (Kenny Omega & Adam Page) (c) defeat Jimmy Havoc & Kip Sabian to retain the titles
  • Brian Cage defeats Sean Dean
  • Chris Jericho defeats Colt Cabana
  • Nyla Rose defeats Big Swole
  • AEW TNT Championship: Cody (c) defeats Jungle Boy to retain the title

AEW Dynamite #36: June 10, 2020

  • FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood) defeat The Butcher & The Blade
  • Nyla Rose & Penelope Ford defeat Hikaru Shida & Kris Statlander
  • Best Friends (Chuck Taylor & Trent) & Orange Cassidy defeat The Inner Club (Jake Hager & Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz))
  • Sammy Guevara defeats Colt Cabana
  • AEW TNT Championship Open Challenge: Cody (c) defeats Marq Quen to retain the title

AEW Dynamite #37: June 17, 2020

  • AEW World Tag Team Championship: The Elite (Kenny Omega & Adam Page) (c) defeat The Natural Nightmares (Dustin Rhodes & QT Marshall) to retain the titles
  • Abadon defeats Anna Jay
  • MJF defeats Billy
  • AEW TNT Championship Open Challenge: Cody (c) defeats Ricky Starks to retain the title
  • The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) defeat The SuperBad Death Squad (Kip Sabian & Jimmy Havoc)
  • #1 Contenders (AEW World Tag Team Championship): Best Friends (Chuck Taylor & Trent) defeat Le Sex Gods (Chris Jericho & Sammy Guevara)

AEW Dynamite #38: June 24, 2020

  • Lumberjack Match: Wardlow defeats Luchasaurus
  • Hikaru Shida defeats Red Velvet
  • Mr. Brodie Lee & Colt Cabana defeat Joey Janela & Sonny Kiss
  • FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood) defeat S.C.U. (Christopher Daniels & Frankie Kazarian)
  • Brian Cage defeats Jon Cruz
  • Matt Hardy defeats Santana

AEW Dynamite #39: July 1, 2020 - Fyter Fest 2020 (Night 1)

  • Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy) defeat MJF & Wardlow
  • AEW Women's World Championship: Hikaru Shida (c) defeats Penelope Ford to retain the title
  • AEW TNT Championship: Cody (c) defeats Jake Hager to retain the title
  • Private Party (Isiah Kassidy & Marq Quen) defeat Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz)
  • AEW World Tag Team Championship: The Elite (Kenny Omega & Adam Page) (c) defeat Best Friends (Chuck Taylor & Trent) to retain the titles

AEW Dynamite #40: July 8, 2020 - Fyter Fest 2020 (Night 2)

  • AEW World Tag Team Championship: The Elite (Kenny Omega & Adam Page) (c) defeat Private Party (Isiah Kassidy & Marq Quen) to retain the titles
  • Lance Archer defeats Joey Janela
  • Lucha Bros. (Pentagón Jr. & Rey Fénix), The Butcher & The Blade defeat The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) & FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood)
  • 2-on-1 Handicap Match: Nyla Rose defeats Kenzie Paige & KiLynn King
  • Colt Cabana & The Dark Order (Mr. Brodie Lee & Stu Grayson) defeat S.C.U. (Christopher Daniels, Frankie Kazarian & Scorpio Sky)
  • Chris Jericho defeats Orange Cassidy

AEW Dynamite #41: July 15, 2020 - Fight for the Fallen 2020

  • AEW TNT Championship: Cody (c) defeats Sonny Kiss to retain the title
  • FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood) defeat Lucha Bros. (Pentagón Jr. & Rey Fénix)
  • The Elite (Kenny Omega & The Young Bucks (Matt & Nick Jackson)) defeat Jurassic Express (Luchasaurus, Jungle Boy & Marko Stunt)
  • The Nightmare Sisters (Brandi Rhodes & Allie) defeat Kenzie Paige & MJ Jenkins
  • AEW World Championship: Jon Moxley (c) defeats Brian Cage via Match stoppage to retain the title

AEW Dynamite #42: July 22, 2020

  • AEW TNT Championship Open Challenge No DQ Match: Cody (c) defeats Eddie Kingston to retain the title
  • MJF defeats Griff Garrison
  • Falls Count Anywhere Match: The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) defeat The Butcher & The Blade
  • Diamanté defeats Ivelisse
  • Adam Page defeats Alan Angels
  • The Inner Circle (Chris Jericho & Jake Hager) defeat Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy)

AEW Dynamite #43: July 29, 2020

  • Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy), Best Friends (Chuck Taylor & Trent) & Orange Cassidy defeat The Inner Circle (Chris Jericho, Jake Hager, Sammy Guevara & Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz))
  • AEW TNT Championship Open Challenge: Cody (c) defeats Warhorse to retain the title
  • AEW World Tag Team Championship: The Elite (Kenny Omega & Adam Page) (c) defeat The Dark Order (Evil Uno & Stu Grayson) to retain the titles
  • Hikaru Shida defeats Diamanté
  • No DQ Tornado Match: Jon Moxley & Darby Allin defeat Brian Cage & Ricky Starks

AEW Dynamite #44: August 5, 2020

  • The Dark Order (Mr. Brodie Lee, Colt Cabana, Evil Uno, Stu Grayson, Alan Angels & 9) defeat The Elite (Kenny Omega. Adam Page & The Young Bucks (Matt & Nick Jackson)) & FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood)
  • Best Friends (Chuck Taylor & Trent) defeat Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz)
  • Cody & Matt Cardona defeat The Dark Order (John Silver & Alex Reynolds)
  • AEW World Championship: Jon Moxley (c) defeats Darby Allin to retain the title

AEW Dynamite #45: August 12, 2020 - Tag Team Appreciation Night

  • The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) defeat The Dark Order (Evil Uno & Stu Grayson)
  • AEW TNT Championship: Cody (c) defeats Scorpio Sky to retain the title
  • AEW World Tag Team Championship: The Elite (Kenny Omega & Adam Page) (c) defeat Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy) to retain the titles
  • Hikaru Shida defeats Heather Monroe
  • "The Inner Circle and Best Friends are banned from ringside" $7,000 Obligation Match: Orange Cassidy defeats Chris Jericho

AEW Dynamite #46: August 22, 2020

  • FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood) defeat Private Party (Marq Quen & Isiah Kassidy)
  • Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy) & The Natural Nightmares (Dustin Rhodes & QT Marshall) defeat Lucha Bros (Penta El Zero M & Rey Fenix), The Butcher & The Blade
  • The Elite (Kenny Omega & The Young Bucks (Matt & Nick Jackson)) defeat The Dark Order (Alex Reynolds, John Silver & Alan Angels)
  • Darby Allin defeats Will Hobbs
  • AEW Women’s Tag Team Cup Tournament - Final: Ivelisse & Diamanté defeat The Nightmare Sisters (Brandi Rhodes & Allie)
  • AEW TNT Championship: Mr. Brodie Lee defeats Cody (c) to win the title

AEW Dynamite #47: August 27, 2020

  • #1 Contenders (AEW World Tag Team Championship) 4-Way Gauntlet Match: FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood) defeat The Natural Nightmares (Dustin Rhodes & QT Marshall), The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) and Best Friends (Chuck Taylor & Trent). Young Bucks eliminate Natural Nightmares; Best Friends eliminate Young Bucks; FTR eliminate Best Friends
  • Lance Archer defeats Sean Maluta
  • Lucha Bros (Penta El Zero M & Rey Fénix), The Butcher & The Blade defeat Joey Janela, Sonny Kiss, Brian Pillman Jr. & Griff Garrison
  • "If Swole wins she gets a match vs. Britt Baker" 3-on-1 Handicap Match: Big Swole defeats Dr. Britt Baker D.M.D., Penelope Ford & Rebel
  • Tables Match: Sammy Guevara defeats Matt Hardy

AEW Dynamite #48: September 2, 2020

  • Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz) defeat Best Friends (Chuck Taylor & Trent)
  • "Winner teams will face each other at All Out": The Young Bucks (Nick & Matt Jackson) & Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy) defeat S.C.U. (Christopher Daniels & Frankie Kazarian) & Private Party (Marq Quen & Isiah Kassidy)
  • Chris Jericho defeats Joey Janela
  • Thunder Rosa defeats Serena Deeb
  • Jon Moxley defeats Mark Sterling

AEW Dynamite #49: September 9, 2020

  • Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy) defeat Lucha Bros (Penta El Zero M & Rey Fénix)
  • Orange Cassidy defeats Angélico
  • No DQ & No Count-out Match: The Inner Circle (Chris Jericho & Jake Hager) defeat Joey Janela & Sonny Kiss
  • Nyla Rose defeats Tay Conti
  • AEW TNT Championship: Mr. Brodie Lee (c) defeats Dustin Rhodes to retain the title

AEW Dynamite #50: September 16, 2020

  • FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood) defeat Jurassic Express (Luchasaurus & Jungle Boy)
  • Adam Page defeats Frankie Kazarian
  • MJF defeats Shawn Dean
  • The Inner Circle (Chris Jericho & Jake Hager) defeat Private Party (Marq Quen & Isiah Kassidy)
  • Thunder Rosa defeats Ivelisse
  • Parking Lot Fight: Best Friends (Chuck Taylor & Trent) defeat Proud 'N Powerful (Santana & Ortiz)

AEW Dynamite #51: September 22, 2020 - Late Night Dynamite

  • Scorpio Sky defeats Ben Carter
  • Anna Jay defeats Brandi Rhodes via Referee's decision
  • Shawn Spears defeats Matt Sydal

AEW Dynamite #52: September 23, 2020

  • Miro & Kip Sabian defeat The New New Midnight Express (Joey Janela & Sonny Kiss)
  • Adam Page defeats Evil Uno
  • AEW TNT Championship: Mr. Brodie Lee (c) defeats Orange Cassidy to retain the title
  • Hikaru Shida & Thunder Rosa defeat Ivelisse & Diamanté
  • AEW World Championship: Jon Moxley (c) defeats Eddie Kingston via Referee stoppage to retain the title

AEW Dynamite #53: September 30, 2020

  • Darby Allin defeats Ricky Starks
  • AEW World Tag Team Championship: FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood) (c) defeat S.C.U. (Frankie Kazarian & Scorpio Sky) to retain the titles
  • Chris Jericho defeats Isiah Kassidy
  • Orange Cassidy defeats Preston Vance
  • Dr. Britt Baker D.M.D. defeats Red Velvet
  • AEW World Championship: Jon Moxley (c) defeats The Butcher to retain the title

AEW Dynamite #54: October 7, 2020 - 30 Years of Jericho

  • FTW Championship: Brian Cage (c) defeats Will Hobbs to retain the title
  • AEW World Tag Team Championship "Brush with Greatness" 20-Minute Time Limit Match: FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood) (c) defeat TH2 (Jack Evans & Angélico) to retain the titles
  • AEW TNT Championship Dog Collar Match: Cody defeats Mr. Brodie Lee (c) to win the title
  • Big Swole defeats Serena Deeb
  • "30 Years in the Making": The Inner Circle (Chris Jericho & Jack Hager) defeat Chaos Project (Luther & Serpetico)

AEW Dynamite #55: October 14, 2020 - Anniversary Show

  • AEW World Tag Team Championship: FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood) (c) defeat Best Friends (Chuck Taylor & Trent) to retain the titles
  • Miro & Kip Sabian defeat Sean Maluta & Lee Johnson
  • AEW TNT Championship Dog Collar Match: Cody (c) vs. Orange Cassidy ends in a Draw via Time Limit; Cody retains the title
  • AEW Women's World Championship: Hikaru Shida (c) defeats Big Swole to retain the title
  • AEW World Championship No DQ Match: Jon Moxley (c) defeats Lance Archer to retain the title

AEW Dynamite #56: October 21, 2020

  • #1 Contender (AEW World Championship) Eliminator Tournament - Quarterfinal: Wardlow defeats Jungle Boy
  • #1 Contender (AEW World Championship) Eliminator Tournament - Quarterfinal: Kenny Omega defeats Sonny Kiss
  • #1 Contender (AEW World Championship) Eliminator Tournament - Quarterfinal: Penta El Zero M defeats Rey Fénix via Forfeit (Reversed decision)
  • #1 Contender (AEW World Championship) Eliminator Tournament - Quarterfinal: Adam Page defeats Colt Cabana
  • Dr. Britt Baker D.M.D. defeats Kilynn King
  • #1 Contenders (AEW World Tag Team Championship) 4-Way Match: The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) defeat The Butcher & The Blade, The Dark Order (Alex Reynolds & John Silver) and Private Party (Marq Quen & Isiah Kassidy)

AEW Dynamite #57: October 28, 2020

  • #1 Contender (AEW World Championship) Eliminator Tournament - Semifinal: Adam Page defeats Wardlow
  • Eddie Kingston defeats Matt Sydal
  • AEW TNT Championship Lumberjack Match: Cody (c) defeats Orange Cassidy to retain the title
  • Serena Deeb defeats Leyla Hirsch
  • Shawn Spears defeats VSK
  • #1 Contender (AEW World Championship) Eliminator Tournament - Semifinal: Kenny Omega defeats Penta El Zero Miedo

AEW Dynamite #58: November 4, 2020

  • MJF & Wardlow defeat The Inner Circle (Sammy Guevara & Ortiz)
  • Miro defeats Trent
  • Nyla Rose defeats Red Velvet
  • The Nightmare Family (Cody & The Gunn Club (Billy & Austin Gunn)) defeat The Dark Order (Colt Cabana, John Silver & Preston Vance)

AEW Dynamite #59: November 11, 2020

  • Brian Cage defeats Matt Sydal
  • Bunkhouse Match: The Natural Nightmares (Dustin Rhodes & QT Marshall) defeat The Butcher & The Blade
  • Shawn Spears defeats Scorpio Sky
  • Tay Conti defeats Red Velvet
  • Penta El Zero Miedo defeats Rey Fénix

AEW Dynamite #60: November 18, 2020

  • The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) defeat Top Flight (Darius & Daunte Martin)
  • Orange Cassidy defeats Kip Sabian
  • PAC defeats The Blade
  • NWA World Women's Championship: Serena Deeb (c) defeats Thunder Rosa to retain the title
  • Team Taz (Brian Cage & Ricky Starks) defeat Cody Rhodes & Darby Allin

AEW Dynamite #61: November 25, 2020

  • Adam Page defeats John Silver
  • Powerhouse Hobbs defeats Lee Johnson
  • TheHybrid2 (Jack Evans & Angélico) defeat Top Flight (Darius & Daunte Martin)
  • The Inner Circle (Chris Jericho & Jack Hager) defeat S.C.U. (Christopher Daniels & Frankie Kazarian)
  • AEW Women's World Championship: Hikaru Shida (c) defeats Anna Jay to retain the title
  • The Butcher & The Blade defeat Death Triangle (PAC & Rey Fénix)

AEW Dynamite #62: December 2, 2020 - Winter is Coming

  • "Winners face off next week for the Dynamite Diamond Ring" AEW Dynamite Diamond Ring 20-man Battle Royale: Winners MJF & Orange Cassidy. Participants: MJF, Adam Page, Sammy Guevara, Matt Hardy, Miro, Kip Sabian, Scorpio Sky, Orange Cassidy, Shawn Spears, Jungle Boy, Wardlow, Joey Janela, Matt Sydal, Alex Reynolds, John Silver, Marq Quen, Isiah Kassidy, Luther, Serpentico, Lee Johnson
  • Chris Jericho defeats Frankie Kazarian
  • Dr. Britt Baker D.M.D. defeats Leyla Hirsch
  • Darby Allin & Cody Rhodes defeat Team Taz (Ricky Starks & Powerhouse Hobbs)
  • AEW World Championship: Kenny Omega defeats Jon Moxley (c) to win the title

AEW Dynamite #63: December 9, 2020

  • AEW World Tag Team Championship: The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) (c) defeat TheHybrid2 (Jack Evans & Angélico) to retain the titles
  • FTR (Cash Wheeler & Dax Harwood) defeat The Varsity Blondes (Brian Pillman Jr. & Griff Garrison)
  • Dustin Rhodes defeats Preston Vance
  • Eddie Kingston, The Butcher & The Blade defeat Lance Archer & Lucha Bros (Penta El Zero Miedo & Rey Fénix)
  • Abadon defeats Tesha Price
  • "Winner gets the AEW Dynamite Diamond Ring": MJF defeats Orange Cassidy

AEW Dynamite #64: December 16, 2020

  • Matt Hardy & Private Party (Marq Quen & Isiah Kassidy) defeat Adam Page & The Dark Order (Alex Reynolds & John Silver)
  • Cody Rhodes defeats Angélico
  • The Inner Circle (Chris Jericho, MJF, Sammy Guevara, Jake Hager, Santanta & Ortiz) defeat Best Friends (Chuck Taylor & Trent), Top Flight (Darius & Dante Martin) & The Varsity Blondes (Brian Pillman, Jr. & Griff Garrison)
  • The Acclaimed (Anthony Bowens & Max Caster) defeat S.C.U. (Christopher Daniels & Frankie Kazarian)
  • Serena Deeb & Big Swole defeat Ivelisse & Diamanté
  • AEW World Championship Eliminator Match: Kenny Omega (c) defeats Joey Janela to retain the title

AEW Dynamite #65: December 23, 2020 - Holiday Bash

  • The Inner Circle (Chris Jericho & MJF) defeat Top Flight (Dante & Darius Martin)
  • Jurassic Express (Luchasaurus, Jungle Boy & Marko Stunt) defeat The Dark Order (Colt Cabana, Alan Angels & Preston Vance)
  • PAC defeats The Butcher
  • Dustin Rhodes defeats Evil Uno
  • Hikaru Shida defeats Alex Gracia
  • AEW World Tag Team Championship: The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) (c) defeat The Acclaimed (Anthony Bowens & Max Caster) to retain the titles

AEW Dynamite #66: December 30, 2020 - Brodie Lee Celebration of Life

  • Colt Cabana & The Young Bucks (Matt & Nick Jackson) defeat Matt Hardy & Private Party (Isiah Kassidy & Marq Quen)
  • Lance Archer & The Dark Order (Evil Uno & Stu Grayson) defeat Eddie Kingston, The Butcher & The Blade
  • Adam Page & The Dark Order (Alex Reynolds & John Silver) defeat The Inner Circle (MJF, Santana & Ortiz)
  • Anna Jay & Tay Conti defeat Dr. Britt Baker D.M.D. & Penelope Ford
  • "Brodie Lee Jr. Dream Match": Cody Rhodes, Orange Cassidy & Preston Vance defeat Team Taz (Brian Cage, Ricky Starks & Powerhouse Hobbs)
Work With Us - Join The Team!

We're looking for new staff members with passion for Wrestling and WWE games, and willingness to contribute in any of the website areas. If you're interested, feel free to contact us!

More Events

Top